Hjärtat på läktaren. Stödet på resan. Kraften runt laget.
Oxarna är supporterklubben för alla som vill stå bakom Mariestad BoIS — i hallen, på bortaresor och genom hela säsongen. Vi bygger gemenskap runt laget med positivt stöd, engagemang, nyheter, gästbok, evenemang och en stark kärlek till BoIS och Mariestad.
Säsongens första tränare har fått sparken. Överraskande nog är det välmeriterade tränaren Lenny Eriksson som får kicken från ett Kalmar som ändå inlett säsongen bra.
Håller med dig Jocke, Collberg är vass i pwerplay. Det är också Tobias Aronsson, och med dess två i andra powerplayenheten så har vi bra skytte där också. Dogge styr ju annars den från vänsterkanten med Norlöv i rörlig roll och Simon framför kassen. Skulle vilja ha över Norlöv mer på högerkanten också så han och Collberg kan röra runr där och ge Norlöv utrymme för sitt skott.
Det Hernod presterade förra säsongen var väl i och för sig inte representativt för vad han har för kapacitet, men det är ändå ett steg upp att spela i allsvenskan och det kan ta tid att anpassa sig. Sedan är det tufft att slå sig in i ett lag som gått oväntat bra under inledningen också. Blir han kvar på bänken och det skulle bli aktuellt med en långtidsutlåning så skulle jag gärna se honom i Bois igen.
Jocke Hjalmarsson
skrev den 1 oktober, 2019 kl. 23:43
Det var väntat att Hernod inte skulle hålla i Kristianstad efter den svaga säsongen han gjorde i vintras.Riktig besvikelse efter den säsongen han gjorde året innan.
En av nycklarna till att Bois gått så bra så här långt ligger i deras magiska powerplay. Efter fem matcher har man gjort mål på exakt hälften av tillfällen man fått spela med en man mer, nästa bästa lag i hockeyettan har 39% (Boden). Men vad är hemligheten? Jo att man har hot på alla positioner, speciellt i första.
* Eddie Davidsson är den stora speluppläggaren till höger, det är han som lägger de öppnande passningarna och styr spelet. Men han har också ett riktigt bra direktskott.
* Tobias Björklund är den andra speluppläggaren. Han står på blå och är otroligt skicklig på att få igenom sina skott. Men han kan också fördela ut pass antingen för direktskott från Eddie eller Ludvig Karlsson.
* Ludvig Karlsson står till vänster och har ett ruggigt hårt direktskott som han gärna lossar.
* Jesper Lindén har också ett riktigt bra direktskott, ett av ettans bästa? Hans position är mitt i slottet och får han läge så kan han skjuta även om pucken inte hamnar perfekt. Dessutom följer han upp mycket på kassen när lösa puckar dyker upp.
* Lucas Jidenius har positionen framför kassen. Inte den där klassiska storvuxna typen som står stationärt och skymmer och brunkar, utan betydligt mer rörlig där han rör sig in och skymmer först när skotten kommer. Duktig på att nosa upp returer och får han fatt i dom så är han duktig på att också göra mål.
Även andra powerplay har flera hot, men den analysen sparar jag för att se om intresse finns för den.
Ni har väl inte missat presskonferensen efter matchen med tränarna? Roligt tycker jag att Stefan Gustavsson, Borlängetränaren, menar att publiktrycket blev avgörande! Det stryks sedan under av Appelgren. Det visar vikten av att ha en aktiv publik och jag tycker vi hade bra drag men vi vill gärna bli ännu fler i klacken!
Vilka var era topp 3-spelare igår? Här är mina!
1. Eddie Davidsson: En riktig fältherre. Snabb i tanken både i passningsspelet och i att läsa av motståndarna och checka rätt.
2. Tobias Aronsson: Målskytt men också riktigt bra med puck och utan.
3. Douglas Lögdahl: Nu börjar vi känna igen Dogge på allvar med sitt kloka spel. Täckte dessutom massa skott.
Krister Holm skrev den 30 september, 2019 kl. 23:27
En grym vändning av killarna, det visar att de har en grym moral! Aronsson är back för allsvenskan nästa säsong, förhoppningsvis med Bois. Kul att Jonatan Andersson fick göra mål också. Men idag var det en riktig laginsats.
Krister Holm skrev den 30 september, 2019 kl. 13:23
Vi har haft idel tuffa uppgifter i serien så här långt men ikväll blir det den allra tuffaste. Borlänge har idel segrar så här långt och en ruggigt stark förstafemma med Markus Persson, Patrik Elfsberg och Matej Galbavy framför Jonas Halvarsson och Kasper Lindkvist. Det vill till att bröderna Engqvist är i riktig toppform och kan få stopp på den, för jag antar att det kommer bli deras uppgift. En annan nyckel blir att vi får med oss lite utvisningar och kan fortsätta producera i den spelformen. En tredje blir att förstakedjan (Dogges kedja) fortsätter på inslagen väg och blir bättre så vi har två kedjor som kan såra deras andra och tredjekedjor. En sista punkt är uppspelen, att inte passa fram och tillbaka bakom kassen för då blir vi fastcheckade. Max ett pass i sidled sedan måste nästa pass gå framåt.
Krister Holm skrev den 29 september, 2019 kl. 22:56
Råkade visst trycka bort ett inlägg så lägger in det igen:
Marcus: Som jag ser det finns det potential i laget. Målvaktssidan håller topp-5-klass klart i västra ettan, man har en ung och talangfull backsida och en riktigt bra kedja med hyfsad bredd. Men det gäller ju att få ett spel som håller över 60 minuter och där kommer tränaren in, Hellström verkar jättetrevlig och ha bra idéer, men kan han få spelarna att följa idéerna? Än så länge verkar det vara där skon klämme
Oxarna bildades 2008 och har sedan dess samlat BoIS-supportrar kring matcher, resor och föreningsliv. Målet är enkelt: stötta laget på alla sätt vi kan.