Per-Henrik: Kalle Johansson berättar i denna intervjun i Hockeynews att de siktar på att ta in en spetsforward till. Utöver det saknade vi fyra forwards i lördagens match: Norlöv, Erik Olsson, Lukas Larsson och Jimmy Hellström, det är ju rätt bra klass på dom spelarna! När vi då har alla spelare tillgängliga så kommer vi ha en ruggigt stark forwardsuppsättning. Så här skulle lagets kedjor kunna se ut:
Norlöv-Dogge-Thörn
Jidenius-Eddie-Lindén
Erik Olsson-Spetscenter-Lukas Larsson
Simon-Linus E-Filip E
Vill påstå att det är om inte bäst så iaf bland de bästa i hockeyettan!
Känns att vi är lite för unga, det blir för mycket is för junisarna. Sen är man sjuk med feber ska man träna ett par gånger. Innan match. Saknas nog två forwards på senior sidan som kan tillföra. När man har skador. Bois har ett behov av tempo å trampa, det ute blev helt senast. Sen är Sandberg mänsklig.
4-1 till Grums totalt ologiskt. Första gången de är inne i zonen känns det som och en puck studsar väldigt märkligt i sargen och ger en Grumsspelare pucken mitt framför kassen.Motstuds idag!
En första period där Bois för spelet mestadels men där Grums gör de flesta målen:
1-0 en indian som snappas upp och blir friläge.
2-0 en spelvändning till 4 mot 2 med slagskott i mål.
2-1 Lindén serverar Jidenius öppet mål.
3-1 handledsskott från blå som inte såg helt otagbart ut.
Det är de stabilaste korten som svajat lite för en gångs skull med kedjan med bröderna Engqvist, som var inne på båda fösta, och Sandberg. Men även solen har sina fläckar och de kommer säkert igen. De skapar mycket framåt i alla fall så det finns förutsättningar att vända på detta.
Säsongens första tränare har fått sparken. Överraskande nog är det välmeriterade tränaren Lenny Eriksson som får kicken från ett Kalmar som ändå inlett säsongen bra.
Håller med dig Jocke, Collberg är vass i pwerplay. Det är också Tobias Aronsson, och med dess två i andra powerplayenheten så har vi bra skytte där också. Dogge styr ju annars den från vänsterkanten med Norlöv i rörlig roll och Simon framför kassen. Skulle vilja ha över Norlöv mer på högerkanten också så han och Collberg kan röra runr där och ge Norlöv utrymme för sitt skott.
Det Hernod presterade förra säsongen var väl i och för sig inte representativt för vad han har för kapacitet, men det är ändå ett steg upp att spela i allsvenskan och det kan ta tid att anpassa sig. Sedan är det tufft att slå sig in i ett lag som gått oväntat bra under inledningen också. Blir han kvar på bänken och det skulle bli aktuellt med en långtidsutlåning så skulle jag gärna se honom i Bois igen.
Det var väntat att Hernod inte skulle hålla i Kristianstad efter den svaga säsongen han gjorde i vintras.Riktig besvikelse efter den säsongen han gjorde året innan.
En av nycklarna till att Bois gått så bra så här långt ligger i deras magiska powerplay. Efter fem matcher har man gjort mål på exakt hälften av tillfällen man fått spela med en man mer, nästa bästa lag i hockeyettan har 39% (Boden). Men vad är hemligheten? Jo att man har hot på alla positioner, speciellt i första.
* Eddie Davidsson är den stora speluppläggaren till höger, det är han som lägger de öppnande passningarna och styr spelet. Men han har också ett riktigt bra direktskott.
* Tobias Björklund är den andra speluppläggaren. Han står på blå och är otroligt skicklig på att få igenom sina skott. Men han kan också fördela ut pass antingen för direktskott från Eddie eller Ludvig Karlsson.
* Ludvig Karlsson står till vänster och har ett ruggigt hårt direktskott som han gärna lossar.
* Jesper Lindén har också ett riktigt bra direktskott, ett av ettans bästa? Hans position är mitt i slottet och får han läge så kan han skjuta även om pucken inte hamnar perfekt. Dessutom följer han upp mycket på kassen när lösa puckar dyker upp.
* Lucas Jidenius har positionen framför kassen. Inte den där klassiska storvuxna typen som står stationärt och skymmer och brunkar, utan betydligt mer rörlig där han rör sig in och skymmer först när skotten kommer. Duktig på att nosa upp returer och får han fatt i dom så är han duktig på att också göra mål.
Även andra powerplay har flera hot, men den analysen sparar jag för att se om intresse finns för den.