Läste en väldigt intressant intervju med Sandberg på Mariestads hemsida. Det jag gillade mest var : Vad säger du om inramningen?
– Det bästa jag varit med om denna säsong måste jag säga. Det var kanske playoffspelet mot Skövde och Västerås som kan mäta sig. Det hördes redan på introt att det skull bli speciellt. Sedan när det blir lite extra när man hörde efter skottblock hur alla ställde sig upp, det var helt fantastiskt!
Utspelade i två perioder? Nja det tycker jag inte, men Tranås var det bättre laget så långt. Inget snack om det. Sedan togs det igen igen med råge, när Skövde sköljde över ett chockat Tranås i tredje med en hockey som nog borde få en och annan i motståndargängen att fundera.
Tack för gratulationerna Göran, får återgälda dom. Starkt att vända i tredje efter att ha varit utspelade i två perioder.
Din uppfattning om Huddinge stämmer väl överens med den jag har, Huddinge har ettans starkaste offensiv antagligen. Men de är sårbara defensivt så kan man bara hålla nere siffrorna bakåt så ska man kunna såra dom där.
Snygg seger mot Troja! En enorm och stark vändning av Skövde mot ett bra Tranås, där Jesper Emanuelsson vände ut och in med sin fart och teknik på högklassiga backar som Kauppila och Lindström i Tranås. Tre poäng av killen med mersmak!
Jag vill varna för Huddinge, för det är inte det lag ni mötte på försäsongen. Det går vansinnigt fort och numera klarar laget att spela efter det och även defensiven har man fixat till. Som Grums coach tyckte efter matchen: "De stängde ned oss, helt enkelt. Vi är långt ifrån nöjda med hur vi genomförde perioden, men Huddinge var bra. Det är nog det bästa laget vi mött i år". Jag för min del värderar deras forwards som bättre totalt sett än vad Bois har. Bois defensiv kanske något bättre. Det blir en toppmatch hursomhelst!
Efter gårdagens insats är jag väldigt förväntansfull på vad laget kan prestera i nästa tuffa match, morgondagens mot Huddinge borta. Jag är optimist och tror vi kan ta en 1-3-seger, där Lukas Söderlund fortsätter leverera första målet. Vad tror ni andra?
Efter gårdagens seger mot Troja så har vi numer samma odds på Svenska spel som Troja att vinna allettan, 3,75. Tredje lägst odds ger det om man spelar på att morgondagens motståndare, Huddinge, vinner. Då får man 4 gånger pengarna tillbaka.
Kikar vi på oddsen på morgondagens match så ger Huddingeseger 2,06 medan Boisseger ger 2,67. Känns som ett bra läge att spela på Bois!
Jag sprang på Ludvig Karlsson i korridorerna efter matchen. Han berättade att han fick gåshud av publiktrycket som var i tredje.
-Jag får gåshud när jag berättar om det nu! sa han och visade på upp armen.
Stort tack till alla som hjälpte till att skapa inramningen!
Har nu sett om matchen, och även om Troja stundtals hade bra tryck så skapade de inte många klara chanser egentligen. Det var vid ett par tillfällen där pucken ramlade ner framför kassen, men där var Boisarna väldigt bra på att få undan den. Dessutom Sjögrens försök till rundning samt ett skott rakt framifrån i spel 5 mot 3 som Sandberg gjorde en kanonräddning på. Då har Bois faktiskt fler bra klara lägen, speciellt genom Söderlunds direktskott. Vilken bössa han hade, snacka om succé! Men tycker också han var väldigt smart på isen, var i rätt position hela tiden och jobbade hårt i hemjobbet och hjälpte till på ett väldigt bra sätt. Mogen i spelet.
Men vill också hylla boxplayspelet som var grymt uppoffrande. Låg rätt i positionerna, täckte skott och höll undan Trojanerna från ytan framför kassen. Går det spela boxplay så mycket bättre?
Till sist några ord om powerplay som också var riktigt bra. De hade några nya varianter som såg spännande ut, bra att de hela tiden utvecklar powerplay trots att det redan är bra.
Jan-Erik Karlsson: Har sett situationen säkert 20 gånger nu, och det är absolut en checking to the head, men jag kan inte se att han använder armbågen? Men matchstraff tycker jag absolut att det är i vilket fall.
Jag tycker bois vinner ganska rättvist på grund av rappare skridskoåkning och Trojas urusla pp, men det bestående minnet är Törnqvists armbåge i huvudet på Trojas Ernstig, det borde bli ett antal matchers avstängning
Helt underbar seger! Jättematch av många men Sandberg, Eddie och Söderlund är min topp 3. Go start på allettan!
Jag skulle vilja se en repris på Filips matchstraff. Går det att ordna tro?
Härlig match! Och vilken publik! Magiskt redan från start. Klacken var lika bra som vanligt men idag var sittplats galet bra, tror det avgjorde. Kändes som en match i kvalserien. Nu fortsätter vi på samma spår så kommer det bli en kul vår ☺️